Donör Bölgesi

 
Donör Bölgesi Nedir?

Saç ekim işleminde sağlıklı saç kökleri ense bölgesi “Donör alanı” dediğimiz alandan alınır ve kellik ya da seyrelme olan bölgelere ekilir. Saçların alındığı bölge yapı olarak saç dökülmesi yaşanmayan bir bölgedir. Saç ekiminin asil amacı yüksek ölçekli donör bölgesine zarar vermeden ekim yapılan alanda doğal sonuç elde etmek ve hasta memnuniyeti sağlamaktır. 

 

 
Donör Bölgesinin Saç Ekimindeki Önemi Nedir?

Ekilecek saç köklerin enseden alınmasının en önemli nedeni, ensedeki saçların dökülmeme ve ömür boyu uzama özelliğine sahip olmasıdır. Donör bölgenin yoğunluğu saç ekiminde bir avantajdır. Saç ekimi yapılacak alanda yoğun bir görüntünün oluşması için donör bölgeden alınan saç köklerinin de yoğun saç kökleri içermesi ekim başarısını artırır. Saç ekiminde donör bölge olarak kullanılacak alan tespit edilirken, öncelikle Uzman doktorumuz tarafından sac yoğunluğu analiz edilir ve saç yapısı da dikkate alınır. Ense bölgesindeki saç köklerinin yetersiz olduğu durumlarda ise göğüs veya sakal altındaki kıllardan saç ekimi tercih edilmektedir.

 

 
Donör Bölgede Tekrar Saç Çıkar Mı?

Sık saçlara sahip olmak, donör bölgedeki saç yoğunluğu, saçın yapısı ve de saç ekimi yapılacak alanın genişliğine bağlı olarak değişiklik gösterir. Donör bölgenin saç bakımından yoğun olması ve ekim yapılacak alanın dar olması yoğun ve sık bir saç ekimini mümkün kılar. İnce telli saçlara sahip olan kişilerde ekilen saçlarda ince çıkmaktadır ve çok yoğun bir saç ekimi beklemek anlamsız olur. Dolayısıyla saç ekimi yaptıracak kişi sık saç ekimi yapılmasını isterken, bu hususları göz ardı etmemelidir.

 

 
Sık Saç Ekimi Mümkün mü?

Saç ekiminde “donör bölgesi”, hakkında merak edilen noktalardan biri de alım yapılan alanlarda tekrar saç çıkıp çıkmayacağıdır. Alınan saç köklerinin çevresindeki hücrelerle beraber alınması nedeniyle, bu alanlarda tekrar saç çıkması mümkün değildir. Ense bölgesinden alınan saçlar bir daha çıkmayacağı için, tamamen kel hastalara saç ekimi yapılması önerilmez. Bunun sebebi ise ensedeki mevcut saçlar, kel alanı kapatmak için yeterli olmamasıdır. Uzman doktorumuz saç köklerinin alımı esnasında saç yoğunluğunu göz önünde bulundurarak alım gerçekleştirir. Saç ekiminden sonra ense bölgesinde seyrelme oluşacaktır. Bir çok klinik maalesef bu konu hakkında hastalarını bilgilendirmemektedir ve hastaların beklentilerinin farklı olmaktadır. Var olan saçlar alım yapılan bölgeleri kapatarak kamufle etmektedir ve saçlarınızı çok kısa(3mm altı) kestirmediğiniz sürece göze çarpmayacaktır.

 

 
Saç Ekiminden Sonra Ense Bölgesi Ne Zaman İyileşir?

Günümüzde yeni yapılan saç ekim yöntemleri ile ense bölgesinde herhangi bir kesi veya dikiş işlemi uygulanmaz. Saç kökleri mikromotor yardımı ile manuel punch aletleri ile tek tek toplanmaktadır. Saç köklerinin çıkarıldığı alanda çok küçük çaplı delikler oluşmaktadır. Bu delikler kısa sürede iyileştiği  için saç ekiminden sonra ensede iz veya yara kalmamaktadır. Bu sebepten dolayı ense bölgesi çabuk toparlanmaktadır ve 10 gün içerisinde iyileşmektedir. Ense bölgesinde ve ekim bölgesinde kızarıklık veya pembelik oluşmaktadır. Bu geçici bir kızarıklıktır ve ensedeki kızarıklığın 15 gün içinde geçtiği de, birkaç ay devam ettiği de görülmektedir.

 

 
Donör Bölgede Oluşabilecek Komplikasyonlar

Saç ekiminde donör bölgede nadir de olsa görülme olasılığı olan komplikasyonları şöyle sıralayabiliriz:

Nekroz: Donör bölgede nadir de olsa Nekroz görülebilir. Donör bölgede ortaya çıkan Nekroz, ekimden önce bölgeyi uyuşturmak için kullanılan anestezinin içerisine kanamayı durdurmak için eklenen andrenalin nedeniyle oluşabilmektedir. Bu geçici bir komplikasyondur ve Uzman doktorun tavsiyeleri ile düzelmektedir.

Hissizlik: Lokal Anestezi etkisine bağlı olarak alım bölgesinde hissizlik ve uyuşma ortaya çıkabilir, yaklaşık 24 saat içinde etkisini yitirse de hassas cilt yapısına sahip olan kişilerde 6 ay sürdüğü gözlemlenmiştir.

Dökülme: Donör bölgede görülme olasılığı az olan bir diğer komplikasyon da ense bölgesinde geçici saç dökülmesidir. Kan akışı azalmasına bağlı olarak ortaya çıkan bu durum, genelde 3-4 ay sonra kendiliğinden geçmektedir.

Pigmet Değişikliği: Güneş ışınlarına çok fazla maruz kalınması durumunda alım yapılan bölgelerde pigment oluşabilmektedir. Donör bölgede görülme ihtimali en nadir olan komplikasyonlardandır. Güneş ışınlarına çok fazla maruz kalınması durumunda gelişir. Uzman doktor tarafından tavsiye edilen bakım kurallarına dikkat edildiği taktirde endişe edilmesine gerek yoktur.