ICE FUE Saç Ekimi


ICE FUE Saç Ekimi Yöntemi Nedir?

Saç ekimi için farklı yöntemler vardır. Bunlardan biri, ICE FUE yöntemidir. Bu yöntem, diğer saç ekim yöntemlerinden farklı değildir; sadece işlemin uygulanış şekli farklılık gösterir. ICE FUE yönteminin özelliği Saç köklerinin soğuk bir çözeltiye yerleştirilip muhafaza edilişidir. Özel çözeltide muhafaza edilen saç köklerinin yapısı güçlendirilip ömrü uzatılır. Bu saç kökleri daha sonra seyrelmiş ve saçsız bölgelere ekilir.

ICE-FUE saç ekimi tercih edebileceğiniz yöntem olabilir, çünkü işlemden sonra gözle görülebilir herhangi bir iz bırakmaz. İzler çok küçüktür ve genellikle saçları sıfır numara tıraş etmediğiniz sürece gözükmezler. ICE FUE tedavisinden sonra, genellikle bir günlük dinlenme önerilir. Ekilen saçlarınız saç ekiminden sonraki üçüncü aydan itibaren uzar ve tam sonuç için ortalama 9 ay gereklidir.
ICE FUE Saç Ekimi Kimlere Tavsiye Edilir?

Saç kaybı çok ve yoğun saç ekimine ihtiyaç duyan hastalara ICE FUE yöntemi uygulanabilir. ICE FUE yönteminin avantajı tek seansta daha çok saç kökü ekilmesine imkan tanır. Özellikle 3.000 ile 6.000 saç kökü ihtiyaç duyan hastalara önerilmektedir. Ancak bazı durumlarda ICE FUE yöntemi tavsiye edilmez. Saç dökülmesi az olan ve sadece sac aralarına saç ekimi ihtiyaç duyan hastalara farklı yöntemler tavsiye edilir. Bu durumda en sağlıklı karar Uzman doktorumuzun verdiği tavsiyelere uymak ve ona göre hareket etmeniz olacaktır.
ICE FUE Yönteminin Aşamaları Nelerdir?

1. Operasyona Hazırlık

ilk aşamada konsültasyon yapılır, ön hattı çizilir ve ekim yapılacak bölgeler belirlenir. Kan testi yapılır ve saçlar 1 mm’den daha kısa şekilde tıraş edilir. Saç köklerinin alınacağı alanın ağrısız lokal anestezi kullanılarak uyuşturulması gibi işlemler içermektedir.2. Saç Köklerinin Alımı 

Bu aşama, belirlenen donör alanından saç köklerinin alınmasını içermektedir. Saç kökleri bir mikro motor yardımıyla 0,7 ya da 0,8 mm’lik punch uçlar ile çıkartılır ve bu sayede saç kök alım işlemi gerçekleştirilir. Sadece ilgili kök hücre, başka bir dokuya zarar vermeden çıkartılır. 1 saç kökü ortalama 2,5 ile 3 saç kökü üretmektedir. Bu yöntemle, santimetrekare başına 55-60 (veya daha fazla) saç ekimi mümkündür. Alınan saç kökleri toplanarak, özel bir solüsyonun içinde çözeltide bekletilir.3. Kanal Açılması

Bu aşama, yani kanalların açılması, saç ekiminin en fazla önemsenmesi gereken işlemdir. Lokal anestezi işlemi tamamlandıktan sonra, sadece Uzman doktor tarafından Lateral Slit dediğimiz keskin ince uç ile saç köklerinin kalınlığına ve derinliğine göre kanal açma işlemi gerçekleştirilir. Eğer açılan kanallar, uygun açılarda ve yönlerde olursa, yapılan saç ekiminde doğal bir görünüm elde edilir. Aksi takdirde, bu doğallık sağlanamaz.4. Saç Köklerinin Ekilmesi

Bu aşama, Uzman doktor tarafından açılmış olan kanalların içine saç ekim uzmanlarının tek tek saç köklerinin yerleştirilmesi bölümüdür. Bu işlem esnasında sabır çok önemlidir. Bu aşama, saç kök sayısına göre ortalama 2,5 ile 3 saat arası sürmektedir. Bu süreçte hastanın konforunu sağlamak için operasyon odasında televizyon veya müzik açılmaktadır. Ekim işlemi tamamlandıktan sonra Uzman doktor son kontrolleri sağlar ve saç köklerinin alındığı alan bandajla kapatılır. Bu bandaj yıkama günü çıkarılır.
ICE FUE Saç Ekimi Ağrılı Bir İşlemidir?

Saç ekim işlemi ağrısız lokal yardımı ile ağrıyı minimuma düşürülerek konforlu hale getirilmiştir. Operasyondan sonrası normal şartlarda herhangi bir ağrı hissedilmez. hafif bir ağrı olursa, ağrı kesici tavsiye edilir.ICE FUE Yönteminin Avantajları Nelerdir?

> ICE FUE yöntemi her saç tipi için uygun bir saç ekim yöntemidir.
> ICE FUE yönteminde yüksek sayısında saç kökü alınması ve ekilmesi mümkündür.
> ICE FUE yönteminde özel çözeltide muhafaza edilen saç köklerinin yapısı güçlendirilip ömrü uzatılır.
> ICE FUE yönteminde dikiş veya yara izi olmaz, ICE FUE yöntemi sayesinde vücudun farklı bölgelerindeki kıl kökleri de ekim için kullanılabilir.
ICE FUE Yönteminin Dezavantajları Nelerdir?

> ICE FUE yönteminde saçlar komple tıraş edilir.
> ICE FUE yönteminde 6000 saç köküne kadar alım yapılabildiği için işlemin süresi uzayabilir.
> ICE FUE yönteminde geniş alana alım ve ekim yapıldığı için, lokal anestezi ilaç miktarı daha yüksek olacaktır.