Kaş Ekimi


Kaş Ekimi Nedir?

Kaşlar, kadınlar için oldukça önemli bir yüz detayıdır. Kaşlar yüzünüzün en büyük unsularından biridir ve kaşlarınızın yoğunluğundan memnun değilseniz kaş ekimi tercih edebilirsiniz. Kaş ekimi tercih etmenin birkaç nedeni vardır. Örneğin, doğal olarak kaşların bir kısmı büyümez ise, kaşlar çok az olabilir ve ayrıca bazı hastalıklar nedeniyle kaşlarınız azalmış veya dökülmüş olabilir. Kaş ekiminde en çok tercih edilen DHI yöntemi ile doğrudan kaş ekimi gerçekleştirilir. Bu tedavi bir günlük tedavidir ve operasyon toplam 3 ila 5 saat sürer. Tedavi ağrısızdır ve tedaviden sonra herhangi bir kalıcı iz kalmaz.
Kaşlar Neden Incelir ve Dökülür?

> Yaşlanma: Yaşlandıkça hormonlar değişiklik gösterir ve bunun sonucunda yan etki olarak saç ile kaşlarda dökülme olabilir.
> Besin Eksikliği: Düzensin beslenme kaşların dökülmesine sebep olabilir.
> Hipotiroidizm: Tiroid bezleri gerekli hormonları üretemeyebilir. Tiroit bezinde hormon üreten yapıları uyararak daha fazla üretilip kana karışmasını sağlar.
> Kemoterapi: Kemoterapi ilaçları kanser hücrelerini yenmek için üretilmişlerdir; ama maalesef kıl köklerinin hücrelerini de saldırıp onların dökülmelerine sebebiyet verebilirler.
Kaş Ekimi Nasıl Yapılır?

1. Operasyona Hazırlık

İlk aşamada Konsültasyon yapılır, kaşınızın şekli isteğinize göre belirlenebilir ve kan testi yapılır. Ekilecek kökler başın arka bölgesinden(donör alanı) alınır ve sadece pencere şeklinde bir kısmı tıraş edilir. Saç köklerinin alınacağı alana ağrısız lokal anestezi kullanılarak uyuşturulması gibi işlemler içermektedir.2. Saç Köklerinin Alımı

Bu aşama, belirlenen donör alanından saç köklerinin alınması içermektedir. Saç kökleri bir mikro motor yardımıyla 0,7 ya da 0,8 mm’lik punch uçlar ile çıkartılır ve bu sayede saç kök alım işlemi gerçekleştirilir. Kaş ekiminde özellikle tekli kökler çıkartılır. Bunun sebebi Saç kökleri kaş köklerini göre daha gür ve kalın olmasıdır. Tekli alınan saç kökleri kaş yapısına sahiptir. Bu sayede kaşlarda doğal bir görüntü elde edilmiş olur. Alınan saç kökleri toplanarak, özel bir solüsyonun içinde çözeltide bekletilir. Bu sayede alınan köklerin ömrü uzatılır. 3. Saç Köklerinin Ekilmesi

Kaş bölgesine lokal anestezi yapılır. Özel solüsyonda bekletilen saç kökleri uzmanları tarafından özen ve titizlikle tekli(1 saç kökü) olarak Choi kalemlerine yerleştirilir. Kanal açımına gerek duymadan uzman doktor saçların yönlerine göre doğrudan Choi kalemi ile kaş ekimini gerçekleştirir. Her iki kaş için yaklaşık 350 ila 700 arası kök ekilir ve operasyon 1-2 saat gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanır. Bu süreçte hastanın konforunu sağlamak için operasyon odasında televizyon veya müzik açılmaktadır. Ekim işlemi tamamlandıktan sonra Uzman doktor son kontrolleri sağlar ve kökler alındığı alan küçük bir bandajla kapatılır. Bu bandaj ertesi gün çıkarılır. 
Ekilen Kaşlar Ne Zaman Çıkar?

Kaş ekiminde iyileşme süresi çok hızlıdır. Operasyondan 48 saat sonra kaş bölgesi yıkanabilir. Kabuklanma ve pıhtıların tamamen yok olması 5 günü bulabilmektedir. 5 ila 15 günün sonunda geçici dökülme tamamen durmuş olur. Bu aşamaya ekimden sonrası şok dökülme diyoruz. Endişe edilecek bir durum değildir. Geçici olarak dökülen kökler 4 ila 6 ay içinde yeniden çıkmış olur ve doğal gözükür.
Kaş Ekimi Yaptırdıktan sonra anlaşılır mı?

Kaş ekimi yaptırdığım anlaşılır mı sorusuna cevap olarak kaş ekiminden 1 ay sonra gören kişi kaş ekimi yaptırdığını herhangi bir şekilde fark etmeyecektir.
Kaş Ekimin Yan Etkileri/Komplikasyonları Var Mıdır?

Kaş ekiminden sonra oluşacak komplikasyonlar yok denecek kadar azdır. En çok görülen komplikasyon, lokal anestezi yapılan bölgede kısa bir süreliğine şişlik oluşmasıdır. Buz uygulaması yaparak şişlik giderilebilir.

Kaş ekiminin tek dezavantajı kaşların sürekli makas yardımı ile kesilmek zorunda kalınmasıdır. Saç kökünden ekildiği için saç kökleri kaş kıllarına göre daha hızlı bir şekilde uzamaktadır. Kaş ekiminde iyi bir sonuç aldığınızdan emin olmak için deneyimli bir klinik ve uzman seçmek önemlidir.