Operasyon Öncesi


Saç Ekimi Öncesi Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Cerrahi bir operasyon olan saç ekiminde, hastalar tarafından operasyon öncesi ve sonrası dikkat edilmesi, özen gösterilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Öncelikle ilaç kullanıyorsanız veya herhangi bir rahatsızlığınız var ise, rahatsızlığınızı veya ilaçlarınızın adını ve dozajını operasyondan önce mutlaka bize bildiriniz. Doktorumuz hangi ilaçları operasyon günü kullanabileceğinizi size bildirecektir. HIV veya Hepatit hastalığınız var ise veya bu hastalığa yakalandığınızdan şüpheleniyorsanız, bu durumu operasyon öncesi mutlaka bize bildirmeniz gerekir.Saç ekimi öncesi nelere dikkat etmelisiniz?

Operasyondan 1 hafta önce

  • Saç ekim operasyonundan 1 hafta önce alkol kullanmayınız. Operasyondan önceki 1 hafta içinde alkol kullandığınız takdirde, operasyon sırasında normalden fazla kan kaybına neden olabilir. Çok büyük bir hayati bir tehlikesi yoktur fakat saç ekim süresinin uzamasına sebep olabilir. 
  • Saç ekim operasyonundan 1 hafta önce kahve, bitkisel çay veya yeşil çay içmemeniz önerilir.
  • Saç ekim operasyonundan 1 hafta önce vitaminler, besin takviyeleri, proteinler veya diğer kan sulandırıcı içecekler, gıda ve ilaçları kullanmayınız.
  • Saç ekim operasyonundan önce kendiniz saçlarınızı kestirmeyiniz. Hastanemizde personel tarafından saçlarınız tıraş edilecektir.


Operasyon Günü

  • Operasyon günü mutlaka iyi bir kahvaltı yapmalısınız.
  • Operasyon öncesi duş alınız. Jöle, saç spreyi v.b. kimyasal saç şekillendiriciler kullanmayınız.
  • Operasyona gelmeden önce rahat giyilebilecek, düğmeleri olan veya geniş yakası olan bir tişört, gömlek veya fermuarlı giysi giyininiz (örneğin, eşofman ve spor ayakkabıları). Dar yakası olan bir tişört veya kazak yanınızda getirmenizi tavsiye etmiyoruz. Tedaviden sonra, ekim yapılan alanın herhangi bir yere temas etmesi kesinlikle yasaktır.

Hasta danışmanlarımız operasyon öncesi nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili sizlere daha fazla bilgi verecektir…