Saç Dökülmesi


Saç Dökülmesi Nedir?

Toplumda yaygın olarak görülen sağlık problemlerinden biri olan saç dökülmesi veya seyrelmesi, her yaş grubunda görülen ortak şikayetlerdendir. Saçlar belirli aralıklarla dökülür ve bu durum “Seyreklik’’ olarak bilinir veya saçlar önden tepeye kadar dökülür ve bu sorun toplumda “kellik’’ adı ile bilinmektedir. Fakat kadınlarda da yüksek oranda saçların seyrelmesi veya dökülmesi görülebilmektedir.

Çoğu insana göre saç dökülmesi ya da saçların incelmesi büyük bir sorundur. Saçlar insanların fiziksel görünümlerinde büyük rol oynadığından, kişinin özgüvenini azaltan önemli bir sorundur ve buna bağlı olarak psikolojik sorunlar yaratabilmektedir. Saç dökülmesi veya seyrelmesi yaşayan kişilere tekrar yeni saçlarına kalıcı olarak kazandırmanın tek yolu saç ekimidir.
Saç Dökülmesi Neden Olur?

Sağlıklı saçlara sahip bireylerin günde 50 ila 100 arasında saç teli dökülmesi görülmektedir. Fakat bu sayı daha fazla olduğu zaman bu saç dökülmesine belirtisidir. Saç dökülmesinin birçok nedenleri vardır. En yaygın görülen nedenleri;  

  1. Kişinin stres yapması sonucunda meydana gelen etkenler.
  2. Genetiğe bağlı veya hormonsal değişimlerle birlikte görülen saç dökülmesi.
  3. Saç derisinde oluşan bazı mikrobik hastalıklar(Mantar vs), kullanılan bazı ilaçların yan etkileri sonucu ortaya çıkan saç dökülmeleri. 
  4. Travmaya bağlı saç dökülmeleri.
  5. Hamilelik ve Menopoz dönemi kadınlarda sıkılıkla görülen saç dökülmeleri.Saç Ekimi Kimlere Uygulanabilir?

Günümüzde sadece 50 yaş üzeri değil genç bireylerde‘de saç dökülmesi görülmektedir. Dolayısıyla bu sebepten dolayı saç ekimi en çok uygulanan kozmetik cerrahi olmaktadır. Herhangi büyük bir sağlık problemi(kalp, yüksek tansiyon ve AIDS) olmayan 18 yaş üzeri her bireye uygulanabilir. Saç kaybı, sadece erkeklere özgü bir durum değildir. Birçok kadın da saç kaybı ya da seyrelme sorunu yaşayabilmektedir ve bu sebepten saç ekimini tercih etmektedir. 
Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesini mümkün olduğunca azaltmak için aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz:

1. Sigara içmeyi ve çok alkol almayı bırakın
Çok fazla sıgara veya alkol içmek, cildinizdeki kan damarlarının daralmasına neden olarak saç köklerinin yeterli oksijen almasını önler. Bunun sonucu saç dökülmesi meydana gelir.

2. Vitamin takviyesi
Vitamin eksikliğiniz var ise ekstra vitamin alınlız. A, C, B6, B8 ve B12 vitaminlerini saçları beslemektedir.

3. Fön makinesi, saç düzleştirici ve bukle maşası daha az kullanın
Saçınızda kullandığınız cihazlardan gelen ısı saçı etkiler ve “kırılmasına” neden olur. Saçlarınızdaki bu hasar maalesef onarılamaz. Bu nedenle, yukarıdaki cihazlardan herhangi birini kullanırken daima saçınızı ısıdan koruyan bir ürün kullanın.

4. Çok sıcak duş almayınız
Sıcak duş saç köklerine zarar verir ve saçların daha hızlı kırılmasına neden olur. Daima ılık suyla duş alınlız.

5. Saçınızı dikkatli kullanın
At kuyruğu, örgü veya saçları sıkıca bağlamak saçlara zarar verir. Oksijen saç köklerine daha az ulaşır, bu da saç foliküllerinin ölmesine neden olabilir.

6. Kafein içeren organik bir şampuan ve saç kremi kullanın
Kafein, saç köklerinin daha uzun süre dayanmasını sağlar, bu da saç kaybını azaltır.

7. Yeterince su için
Saç köklerini beslemek için suya ihtiyaç vardır. Günde en az 8 bardak su içiniz.

8. Stres seviyesini düşürün
Herkes zaman zaman stres yaşamaktadır. Aşırı Stres vücudu ciddi şekilde rahatsız edebilir ve saç dökülmesine neden olabilir. Stresden kaçınmanızı öneririz.

9 Saçlarınızı çok sık yıkamayın
Saçlarınızı çok sık yıkamak kafa derisinde kurulağa ve egzamaya neden olur. Bu uzun süre devam ederse, saç dökülmesi meydana gelebilir.

10 Saç dökülmesine karşı PRP veya mezoterapi yaptırın
Saç dökülmesi veya saç incelmesi başlamışsa, PRP (Plazma) tedavisi veya mezoterapi uygulamanızı öneririz. PRP ve Mezoterapi, kendi kanınızdan elde edilen büyüme faktörleri ile saç büyümesini uyarır.