Saç Yıkama


1.  Losyon(yıkamadan önce kullanılır) 

Losyon yaralar üzerinde iyileştirici ve besleyici bir etkiye sahiptir. Ameliyat sonrası  ekim bölgesinde oluşan kabuklanmanın dökülmesini kolaylaştırmaya yardımcı olur.

Ameliyattan sonraki üçüncü günden itibaren kullanılır (48 saat sonra). Yıkamadan önce ekim bölgesine sprey uygulanmalıdır. Spreyi 20 dakika bekletilmelidir. 10 gün boyunca duş almadan önce günde bir kez olmak üzere kullanılmalıdır.
2.  Şampuan (yıkamak için)

Özel şampuan, kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olur. Saçı besler, kökleri ve saçları güçlendirerek saçların sağlıklı büyümesine ve güçlenmesine katkıda bulunur.

Şampuan, ameliyattan sonraki üçüncü günden itibaren (48 saat sonra) kullanılır. Ilık su ile hafifçe bastırarak 20 dakika önce uyguladığınız losyonu yıkayınız. 10 gün boyunca günde 1 kez saçlarınızı yıkayınız.
3. Saç Ekiminden Sonraki İlk Yıkama

İlk yıkama, işlemden sonraki üçüncü günde (48 saat) gerçekleşir. Yurtdışından ve yurtiçinden gelen hastalar, tedaviden sonraki ikinci gün hastanemizde uzmanlar tarafından yıkama yaptırabilirler. İlk yıkamaya kadar(48 saat içinde), saçınızı suyla temas etmeden sadece vücudunuzu nazikçe yıkamanıza izin verilir. Saç bandı ve donör(alim bölgesi) bölgedeki bandaj bölgeye dokunmadan dikkatlice çıkarılır. İlk yıkamadan önce ekim bölgesine sprey uygulanır ve 20 dakika bekletilir. 20 dakikadan sonra verdiğimiz özel şampuan ile bastırarak ekilen bölgeye sürtünmeden yıkayabilirsiniz. Su akışını hafifletmek için duş başlığı ile kafanızın arasına elinizi tutabilirsiniz ve bu şekilde diğer elinize şampuan dökerek bastırarak ekim bölgesini yıkayabilirsiniz. Ayrıca ılık suyla yıkamanız tavsiye edilir.

Her gün bir defa olmak üzere 10 gün boyunca yıkama yapılır. Kesinlikle kabukları kaşıyarak dökmeye çalışmayınız. Kabuklar doğal olarak saç ekiminden 10 gün sonra dökülür. 10. yıkamadan sonra parmak uçlarınızla masaj yapmanıza izin verilir ve tekrar normal şekilde yıkana bilirsiniz.

İlk ay, donör(saç köklerinin çıkarıldığı yer) bölgesine masaj yaparak ovalayabilirsiniz. Kaşıntı oluşursa, bastırarak masaj yaparak yıkanmasına izin verilir. 1 ile 3 hafta içinde kaşıntılar, yaralar iyileştikten sonra kaybolur.
4. Durulama 

Durulama aşamasında kesinlikle havlu kullanmayınız. Kâğıt havlu ile hafif bastırarak veya uzaktan tutacağınız saç kurutma makinesi ile saçlarınızı kurutabilirsiniz.