Safir Saç Ekimi

 

Safir Yöntemi Nedir?
 

Safir, saç ekiminde “kanal açma” aşamasında kullanılan keskin uçlara verilen isimdir. Safir sertleştirilmiş bir kristal taşından elde edilmiş keskin bir antimikrobiyal kanal açma tekniğidir. Sonuç olarak tüm kanalar orantılı bir şekilde açılır ve kafa derisinde iz kalmaz. Safir yöntemi özellikle seyrelmiş ve daha sık saçlara kavuşmak isteyen hastalar tarafından tercih edilir. Safir yöntemi sadece Uzman doktor tarafından yapılmalıdır. Safir tekniği ile elde edilen doğal görünüm saç ekim operasyonlarını daha rahat hale getirmiştir. Dünyada çok az klinikte uygulanan Safir Tekniği, Hair Deluxe Clinic uzmanlığı ve tecrübesi ile uygulanmaktadır.

 

 
Safir Yöntemi ile ICE FUE Yöntemi Arasındaki Fark Nedir?

Safir yönteminde ICE FUE yönteminde olduğu gibi kökler alınmakta, kanallar açılmakta ve ekim işlemi gerçekleşmektedir. Safir ve ICE FUE arasındaki tek fark; kanal açma esnasında ICE FUE yönteminde kullanılan slit uç yerine, safirden elde edilen bıçakların kullanılmasıdır. Safir uçlar daha keskin, anti- bakteriyel ve sağlam olduğu için kanal açma sırasında saç derisinde oluşturduğu hasar, slit yöntemi ile acılan kanallara göre çok daha azdır. Safir uç ile açılan kanallar Slit ile acılan kanallara göre daha dardır ve bu sebepten cilt daha az zarar görür ve yaralar çabuk iyileşir. Safir yöntemi ile mevcut saçlara hasar vermeden saç aralarına kolayca kanal açılabilir. Boyutları 1,0-1,3 ve 1,5 mm olmak üzere değişen safir uçları daha dar, daha yakın ve daha fazla kanal açılmasına olanak tanır. 

 

 
Safir Yönteminde İyileşme Süresi Ne Kadardır?

FUE saç ekim yönteminde iyileşme süresi 10-15 günken, Safir saç ekim yönteminde bu süre 7-10 gündür. Safir yöntemi 2 kat daha hızlı iyileşme potansiyeline sahiptir. Safir uç yöntemi, kişinin 2 gün sonra sosyal yaşamına dönebilmesine olanak tanır. Safir yöntemi ile ekilen saçların da 3.aydan itibaren uzama başladığı gözlemlenmiştir. Bu durum hastalar için operasyon sonrası süreci daha konforlu hale getirdiğini göstermektedir.

 

 
Safir Yönteminin Aşamaları Nelerdir?

1. Operasyona Hazırlık

ilk aşamada konsültasyon yapılır, ön hattı çizilir ve ekim yapılacak bölgeler belirlenir. Kan testi yapılır ve saçlar 1 mm’den daha kısa şekilde tıraş edilir. Saç köklerinin alınacağı alanın ağrısız lokal anestezi kullanılarak uyuşturulması gibi işlemler içermektedir.

 

2. Saç Köklerinin Alımı

Bu aşama, belirlenen donör alanından saç köklerinin alınmasını içermektedir. Saç kökleri bir mikro motor yardımıyla 0,7 ya da 0,8 mm’lik punch uçlar ile çıkartılır ve bu sayede saç kök alım işlemi gerçekleştirilir. Sadece ilgili kök hücre, başka bir dokuya zarar vermeden çıkartılır. 1 saç kökü ortalama 2,5 ile 3 saç kökü üretmektedir. Bu yöntemle, santimetrekare başına 55-60 (veya daha fazla) saç ekimi mümkündür. Alınan saç kökleri toplanarak, özel bir solüsyonun içinde çözeltide bekletilir. 

 

3. Kanal Açılması

Bu aşama, yani kanalların açılması, saç ekiminin en fazla önemsenmesi gereken işlemdir. Lokal anestezi işlemi tamamlandıktan sonra, sadece Uzman doktor tarafından Safir dediğimiz keskin ince uç ile saç köklerinin kalınlığına ve derinliğine göre kanal açma işlemi gerçekleştirilir. Eğer açılan kanallar, uygun açılarda ve yönlerde olursa, yapılan saç ekiminde doğal bir görünüm elde edilir. Aksi takdirde, bu doğallık sağlanamaz. 

 

4. Saç Köklerinin Ekilmesi

Bu aşama, Uzman doktor tarafından açılmış olan kanalların içine saç ekim uzmanlarının tek tek saç köklerini yerleştirilmesi bölümüdür. Bu işlem esnasında sabır çok önemlidir. Bu aşama, saç kök sayısına göre ortalama 2,5 ile 3 saat arası sürmektedir. Bu süreçte hastanın konforunu sağlamak için operasyon odasında televizyon veya müzik açılmaktadır. Ekim işlemi tamamlandıktan sonra Uzman doktor son kontrolleri sağlar ve saç köklerinin alındığı alan bandajla kapatılır. Bu bandaj yıkama günü çıkarılır. 

 

 
Safir Saç Ekiminin Avantajları Nelerdir?

> Safir yönteminde kullanalar safir uç cilde zarar vermez.
> Safir yönteminde enfeksiyon riski düşüktür.
> Safir yönteminde kullanılan Safir uç tek kullanımlık olup steril ve kişiye özeldir.
> Safir yönteminde iyileşme süresi daha konforlu ve kısadır.
> Safir yönteminde daha az ödem oluşmaktadır.
> Safir yönteminde köklerin yerinden çıkma ihtimali olmaz.
> Safir yöntemi daha sıkı bir saç ekimi yapılabilmesine olanak tanır.
> Safir yöntemi ile daha doğal görünüm elde edilir.

 

 
Safir Yönteminin Dezavantajları Nelerdir?

> Safir yöntemi diğer yöntemlere göre daha maliyeti bir işlemdir.
> Safir yöntemi yoğun kıvırcık saç yapısı için uygun olmayabilir.
> Safir yönteminde kanalar dar olduğu için, saç ekim uzmanları ekim esnasında daha dikkatli çalışmak zorundadır ve bu sebepten işlem uzun sürmektedir.