Sakal Ekimi


SAKAL EKIMI

Sakal veya Bıyık ekimi yüzünüzde çok az veya hiç kıl yoksa kalıcı bir çözümdür. Birçok erkek için sakal ve bıyık vazgeçilmez bir detaydır. Bazı bölgelerde sakal kökleri çok zayıf veya incedir ve bu sebepten dolayı seyrek gözükürler. Sakal dökülmesinde hormonlar ve genetik etkenler önemli bir rol oynamaktadır. Örneğin, bazı erkeklerin diğer erkeklerden daha fazla kıl kökü vardır. Çok fazla kök varsa, daha kalın bir sakala sahip olursunuz. Köklerde sakal büyümenizi belirleyen bir süreç gerçekleşir. Androjen üretimi testosteron ve dihidrotestosteron olmak üzere iki erkek hormonundan etkilenir.
>Testosteron: saçın kalınlığını sağlar ve kıl köklerini uyarır.
>Dihidrotestosteron: saç foliküllerinin sayısını ve saç foliküllerinin yoğunluğunu sağlar.

Bir saç folikülündeki testosteron dihidrotestosterona (erkek hormonları) dönüşür. Bazı erkeklerde DHT’ye daha az duyarlı olan kıl folikülleri vardır ve bu nedenle kökler beslenmez ve yeni saclar çıkmazlar. Bu ayrıca kadınların sakallarının olmamasının sebebidir. Kadınların yüzünde kıl folikülleri olmasına rağmen, kadınların yüzdeki saçları uyarmak için bu hormonlardan çok azı vardır.

Hair Deluxe Clinic’te Sakal ekimi ile istediğiniz yoğunlukta sakalarınıza kavuşursunuz. Sakal ekiminden 9 ay sonra doğal görüntü elde edilmiş olur. Sakal ekimi ortalama 4 ila 6 saat sürmektedir, ağrı en minimum seviyededir ve ameliyattan sonra herhangi bir iz kalmaz.
 
Sakal Ekimi Kimlere Yapılır?
  • Sakalları seyrek olanlara.
  • Sakallarında kaza sonucu körelmiş alanlar bulunanlara.
  • Cinsiyet değiştiren kişilere.
  • Yanık ve yara izi gibi sorunlardan kaynaklı bölgesel kayıp yaşayan kişilere.
  • Sakal kıran olan kişilere.

Sakalların yapısından dolayı çıkmayan ‘köse’ olarak tabir edilen kişilerde 1 seans yeterli olmayabilir ve ikici seansa gerek duyulabilir.
 
Sakal ekimi nasıl yapılır?

1. Operasyona Hazırlık
ilk aşamada konsültasyon yapılır, sakal ve bıyık hattı çizilir ve ekim yapılacak bölgeler belirlenir. Kan testi yapılır ve başın arka bölgesinde(donör alanı) sadece pencere seklinde bir kısmı tıraş edilir. Saç köklerinin alınacağı alanın ağrısız lokal anestezi kullanılarak uyuşturulması gibi işlemleri içermektedir.2. Saç Köklerinin Alımı 
Bu aşama, belirlenen donör alanından saç köklerinin alınmasını içermektedir. Saç kökleri bir mikro motor yardımıyla 0,7 ya da 0,8 mm’lik punch uçlar ile çıkartılır ve bu sayede saç kök alım işlemi gerçekleştirilir. Sadece ilgili kök hücre, başka bir dokuya zarar vermeden çıkartılır. 1 saç kökü ortalama 2,5 ile 3 saç kökü üretmektedir. Sakal veya bıyık ekiminde 100 ila 2000 arasında saç kökü ekilir. Alınan saç kökleri toplanarak, özel bir solüsyonun içinde çözeltide bekletilir. 3. Kanal Açılması
Bu aşama, yani kanalların açılması, saç ekiminin en fazla önemsenmesi gereken işlemdir. Lokal anestezi işlemi tamamlandıktan sonra, sadece Uzman doktor tarafından ICE FUE yöntemi veya safir uç ile saç köklerinin kalınlığına ve derinliğine göre kanal açma işlemi gerçekleştirir. 

DHI yönteminden özel solüsyonda bekletilen saç kökleri uzmanları tarafından özen ve titizlikle tekli(1 saç kökü) veya çoklu(2 veya üzeri saç kökü) olarak Choi kalemlerine yerleştirilir. Kanal açımına gerek duymadan uzman doktor saçların yönlerine göre doğrudan Choi kalemi ile sakal ve bıyık ekimini gerçekleştirir.4. Saç Köklerinin Ekilmesi
Bu aşama, Uzman doktor tarafından açılmış olan kanalların içine saç ekim uzmanlarının tek tek saç köklerini yerleştirilmesi bölümüdür. Bu işlem esnasından sabır çok önemlidir. Bu aşama, saç kök sayısına göre ortalama 4 ile 6 saat arası sürdüğü anlaşılabilir. Bu süreçte hastanın konforunu sağlamak için operasyon odasında televizyon veya müzik açılmaktadır. Ekim işlemi tamamlandıktan sonra Uzman doktor son kontrolleri sağlar ve saç köklerinin alındığı alan küçük bir bandajla kapatılır. Bu bandaj yıkama günü çıkarılır.
Sakal Ekiminden Sonrası Sakallar Dökülür Mü?

Sakal ekiminden 10 gün sonra kabuklanma yaşanarak ekilen teller geçici bir süreliğine dökülebilir. Bu beklenen bir dökülmedir ve ortalama 4 ila 8 ay arasında dökülen sakallardaki teller tekrar çıkarlar. Sakal ekimi kalıcı bir uygulamadır ve ekilen kökler ömür boyu kalıcılığı vardır.
Sakal Ekimi Ile Saç Ekimi Birlikte Yapılır Mı?

Sakal ekimi yaptıracak kişi aynı zamanda saç ekimi de yaptıracak ise, hastanın saç kıl köklerinin yeterliliğine bakılır. Gerekli durumlarda göğüs kılları da kullanılabilir. Bu bölgeden alınan kıl kökleri hem saç hem sakal için kullanılacağı için, buna uygun bir planlama yapılmalıdır. Ayrıca sakala uygun olan kökler sakala, saç ekimi için uygun olan kökler saça ekilmelidir. Bu sayede saç ve sakal ekimi 1 seansta aynı anda yapılabilir.