Sıkça Sorulan Sorular

Saç ekimi için uygun olup olmadığımı nasıl anlayabilirim?

Saç ekimi operasyonu, sağlık durumu bu işlem için uygun olan kadın ve erkeklere uygulanır. Kişinin işlem için uygun olup olmadığı belirlemek için, uzman doktorun saç analizi yapması gerekmektedir. Dökülme tipi, donör alanının verimliliği, dökülme alanının genişliği göz önünde bulundurularak saç ekimi için uygun olup olmadığına karar verilir. Bunun yanı sıra, operasyon sırasında hangi tekniğin uygulanacağı ve olası sonuçlar da belirlenir. 

Kaç yaşında saç ekimi yaptırabilirim?

Saç dökülmesi genç yaslarda başlar ve devam ettiği için saç ekim işleminden sonra da saç dökülmeye devam edebilir. 30’lu yaşlardan sonra saçın dökülme hızı yavaşlar ve saçlar incelmeye başlar. Saç dökülme hızının azaldığı yaşlarda saç ekimi işlemi yapılması tavsiye edilir. Ancak saçların tamamen dökülmesine fırsat vermeden de saç ekimi işlemine de başlanmış olması gerekir.

Donör alanımda eğer yeterli miktarda saç yoksa ne yapılabilir?

Vücudun farklı bölgelerindeki kıl kökleri de ekim için kullanılabilir. Özellikle sakal altı ve göğüs kılları ile saç ekimi uygulanmaktadır.

Saç ekimi kaç saat sürer?

Saç ekimi yapılacak yöntem ve ekilecek saç kökü sayısına göre yaklaşık olarak 6 ile 10 saat arası sürmektedir.

Saç ekiminden sonra hastanede yatmam gerekir mi?

Saç ekiminden sonrası hastanede kalmaya gerek yoktur. Saç ekiminden sonra aynı gün taburcu olursunuz.

Saç ekimi için en uygun zaman ne zamandır?

Saç ekimi operasyonu için en uygun zaman hastanın kendisini psikolojik ve maddi açıdan uygun ve hazır hissettiği zamandır. Aslında saç ekimi operasyonunun hangi mevsimde yapılması gerektiğinin teknik açıdan pek önemi yoktur. Yaz aylarında güneşe maruz kalma ihtimali yüksek olduğu için çoğu insan tarafından yaz aylarında saç ekimi tercih edilmez.

Saç ekim operasyonundan sonra ekilen saçlarım hemen uzar mı?

Ekilen saçlarınız 1. aydan sonra işlem yapılmamış gibi gözükecektir. Ekilen alanda kızarıklık olabilir ve kabuklanma görülebilir. Bu kızarıklık, hassas cilde sahip kişilerde yaklaşık 4 ile 6 hafta sürebilir. Gerçek saç uzaması operasyondan sonraki 3.aydan itibaren başlayacaktır. 3 ila 5 ay içerisinde, saçlar ilk önce ince, kısa ve renksiz hafif bir yapıya sahip olarak uzayacaktır. Yavaş yavaş saçlar uzamaya başlar, kalınlaşır, daha doğal görünüme sahip olur. Tepe bölgesinde saçlarınız 6. aydan sonra uzamaya başlar. 9 ila 12 aylık bir sürede saçlar kalınlaşır ve doğal görünüme kavuşur. Tepe bölgesinde saç uzamaya 14. aya kadar devam eder.

Saç ekim operasyonundan sonra ağrı hissedilir mi?

Operasyondan sonrası normal şartlarda herhangi bir ağrı hissedilmez. hafif bir ağrı olursa, verdiğimiz ağrı kesiciyi yutmanız tavsiye edilir.

Saç ekim operasyonundan sonra nelere dikkat edilmelidir?

Operasyon sonrasında dikkat edilmesi gereken en önemli konu ekim alanını korumaktır. 10 gün boyunca sizden ekim alanını herhangi bir darbeye karsı korumanız beklenir. Arabaya binerken inerken, uyurken, duş alırken dikkatli olmanız önerilir.

Saç ekim operasyonundan sonra hemen işe başlayabilir miyim?

Operasyondan 2 gün sonra işe dönmek için hiç bir engel yoktur. Kask takılması zorunlu olan meslekler, ağır taşıma, tozlu, güneşli ortamda çalışan hastalarımızın mutlaka 1 hafta izin alması gerekmektedir. Saç ekiminden sonraki gün uçak ile seyahat etmenizde hiç bir engel yoktur.

Saç ekim operasyonundan sonra saçlarımı ne zaman kestirebilirim?

Operasyondan sonra 6 ay boyunca saçlarınızı makine, jilet veya keskin bir tıraş makinesi veya keskin cisim ile kestirmeyiniz. 1.aydan sonra makas ile saçlarınızı kestirebilirsiniz.

Saç ekim operasyonundan sonra saçlarımı ne zaman boyatabilirim?

Saçınızı boyamak istiyorsanız, bunun için en az 6 ay beklemenizi ve sadece organik boya kullanmanızı tavsiye ederiz.

Saç ekim operasyonundan sonra sigara veya nargile içebilir miyim?

Eğer sigara ve diğer tutun ürünleri kullanıyorsanız, operasyondan sonra 1 hafta boyunca içmemenizi tavsiye ediyoruz. Bunun sebebi sigaranın kandaki oksijen miktarını azaltmasıdır. Eğer sigara içmekten vazgeçmeyecekseniz miktarı günde 2 ile 4 adet arasına düşürmenizi tavsiye ediyoruz. Aksi takdirde saç kökleri tutmaya bilir.

Alkol kullanıyorum saç ekimi olabilir miyim?

Alkolün kan sulandırıcı özelliği olduğundan saç ekim operasyonunda en az 1 hafta önce bırakılmış olması gerekir. Aksi takdirde operasyon esnasında muhtemel olası bir kanamalı komplikasyonda pıhtılaşmanın zorluğu, operasyonun başarısı üzerinde aksi yönde büyük bir etki yapacaktır. Operasyondan sonraki 1 haftalık süreç içerisinde alkol kullanımından kesinlikle uzak durulması gerekir.

Saç ekim operasyonundan sonra spor yapabiliriyim?

Operasyondan sonra 1 ay boyunca fitness ve ağır spor yapamazsınız. 
 Futbol veya basketbol gibi darbe alıcı spor faaliyetlerinin 3 ay boyunca yapmamanız tavsiye ediyoruz.

Düzenli ilaç kullanıyorum saç ekimi olabilir miyim?

Herhangi bir sağlık problemiz varsa veya düzenle ilaç kullanıyorsanız, bizleri mutlaka sağlık probleminiz ve kullandığınız ilaçlar hakkında bilgilendirmeniz gerekiyor. 
Kendi doktorunuza danışıp, kullandığınız ilaçların operasyon için engel taşıyıp taşıyamadığınızı sormanız ve ONAY almanız gerekmektedir. Operasyondan ortalama 3 gün önce aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların kullanımına ara vermek zorundasınız. Eğer düzenli kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız doktor onayı ile operasyondan en erken 10 gün önce bırakmak zorundasınız.

Donör bölgesinden alınan saçlar tekrar uzar mi?

Saç ekimi işleminde, genellikle dayanıklı yapısı sebebi ile ense bölgesindeki saçlar donör olarak kullanılır. Bu bölgeden alınan saçlar kökleri ile alındığı için geri çıkmaları mümkün değildir. Saç ekiminden sonra var olan saçlarınız çok kısa kesilmediği taktirde alınan bölgeleri kamufle edecektir ve bu sayede alınan bölgeler göze çarpmayacaktır.

Ekilen saçların tamamı çıkar mi?

Saç ekiminden sonra dikkat ettiğiniz ve verilen talimatlara uyduğunuz sürece endişe etmenizi gerektiren bir durum olmayacaktır. Tepe bölgesi dışında ekilen tüm saçların %98’i çıkacaktır. Sadece tepe bölgesinde(vertex) kan dolasımı yavaş olduğu için ekilen saçlar geç çıkacaktır.

Ekilen saçlar tekrar dökülür mü?

“Donör” dediğimiz Ense kısmındaki saç kökleri çok uzun ömürlüdür ve hatta tüm yaşam boyu kalıcıdır. Saç ekim operasyonunda ekilen saçlar donör alanından alınıp ekildiği için ekildikten sonra dökülme ihtimali yok denecek kadar azdır. Hiçbiri normal Sartlarda dökülmez ve sıklık azalmaz. Çevresel herhangi bir saç dökülmesine etki olacak hastalık, aşırı stres veya kemoterapi tedavisi etken olmadıkça ömür boyu sizde kalır.

Saç ekiminden sonra garanti veriyor musunuz?

Saç ekimi işleminden sonra tarafımızdan Garanti Sertifikası verilmektedir.
Ektiğimiz saçlar için ömür boyu garanti veriyoruz.

Eğer ikinci seansa ihtiyacım var ise ne zaman tekrar gelebilirim?

İkinci bir saç ekimine ihtiyacınız varsa eğer 9’cu aydan sonra tekrar saç ekimi yaptırmanızda hiç bir sakınca yoktur.

PRP uygulaması yaptırsam tekrar saçlarım çıkar mi?

PRP uygulaması var olan incelmiş ve cansız saçların güçlenmesini sağlar ve saç dökülmesini önler. PRP uygulaması yeni saçlar çıkarmaz.

Saç ekiminden sonra ne zaman PRP tedavisi yaptırabilirim?

Operasyon günü 1 seans PRP tedavisi tarafımızdan yapılmaktadır. Saç ekiminden 1 ay sonra tekrar PRP tedavisi yapılır. Bundan sonraki PRP tedavileri 2 aylık ara ile 3 seans uygulanarak saç ekiminin etkisi artırılır. PRP tedavisi ömür boyu kalıcı bir etkiye sahip değildir. O sebepten Yılda bir seans tekrarlanmasında fayda vardır.